הגישה הייחודית של גוגל לחיפוש

חברת גוגל (Google) הינה תאגיד אמריקאי אשר הוקם בשנת 1999 על ידי לארי פייג' וסרגיי ברין, בעודם סטודנטים באוניברסיטת סטנפורד. מאז ועד היום, הפכה גוגל למעצמת על אינטרנטית אשר פועלת בכל העולם. שירותיה העיקריים הינם חיפוש באינטרנט, פרסום ושיתוף מידע. מיליארדי משתמשים מכל קצוות העולם נעזרים בשירותיה של גוגל בכל תחומי החיים. החל מחיפוש אינטרנטי לצרכים אישיים וכלה בשיתוף קבצים, קידום אתרים, ופרסום עסקים.

קידום אתרים בגוגל - Eseo.co.il

מה מסתתר מאוחרי גוגל?אבל מה מסתתר מאחורי המעצמה הרשתית מספר אחת בעולם, ומה מבדיל אותה ממנועי חיפוש אחרים, זוהי השאלה המעניינת. מה הביא את גוגל למצב של כמעט מונופול על שוק האינטרנט, לבלעדיות על קידום אתרים ופרסום, למצב בו היא דורסת את מתחריה? מה מצדיק הכנסה שנתית של כ 37 מיליארד דולר, ושווי חברה כפול מזה? מסתבר, שגוגל אינה פועלת כמנוע חיפוש מן השורה. מנהלי החברה פיתחו טכניקות עבודה ייחודיות להם, הרבה לפני החיפוש ברשת, קידום אתרים או פירסום שיווקי.  אותן טכניקות אשר משאירות אבק למתחרים, כבר כמעט עשור שלם.היתרונות של גוגללגוגל גישה ייחודית לחיפוש מידע. מדובר בגישה אשר משלבת הן מהנדסים והן חוקרים, הן פיתוחים חדשניים והן מחקרים, הן הווה והן עתיד – Google hybrid approach to research.

לדבריהם של מספר אנשי מפתח בניהול החברה, מטרתה של גוגל היא לשרת את המשתמשים ולהיבדל ממנועים אחרים ביתרונות בולטים וזמן חיפוש קצר ביותר. השאיפה האוטופית הינה לא להיות כאחד מאלפי מנועי החיפוש, רשתות הפרסום או רשתות קידום אתרים. והתוצאות אכן נראות בשטח, נכון להיום, גוגל מהווה את מנוע החיפוש בעל מספר התוצאות הרב ביותר פר חיפוש ואף מתגאה בזמן החיפוש האפסי על ידי הצגתו מתחת לשורת המלל.אז והיום בגוגללמעשה, החלה גוגל את דרכה כפרוקיט חיפוש נטו, ללא קשר לפירסום או קידום אתרים. ועל אף שזה נשאר ליבה של החברה, מתבצע החיפוש היום באופן קצת שונה. החיפוש נעשה במקביל למחפשים אחרים ובזמן אמת, ולא כמאגר נתונים מלאכותי. לצורך הדגמה, נניח שתרצו לחפש שיר מפורסם, המערכת ישר "תדע" איזה שיר אתם מחפשים ותנווט אתכם למקום הרצוי. שוב, בזכות הפופולריות של השיר בקרב מחפשים אחרים. לצורך המחשה, כתבו בשורת החיפוש של גוגל את המילה Let, לכאורה מילה עם אינספור היקשרים. תופתעו לגלות, שההשלמה האוטומטית של המערכת תהיה השיר של הביטלס הנודע – Let it be. זו אותה השיטה, דרך אגב, בה שתמשים בפירסום או קידום אתרים. מילות מפתח נפוצות."מצב זה מניב יכולות חיוניות ביותר לחברה" –  אומר אחד ממייסדה הראשיים, אריק שמידט.מוסיף ואומר איש מפתח נוסף בחברה: "בגוגל אין כמעט פרויקטים ארוכי טווח אשר אינם מניבים תוצאות עוד במהלך הקמתם". רוצה לומר, שגם פרויקטים ארוכים, מתפצלים בפועל למספר פרויקטים קצרים, מהם אפשר להפיק תוצאות ולשרת את המשתמשים לפירסום, קידום אתרים או חיפוש, תוך זמן קצר. לדוגמה, פרויקט ה"גוגל טרנסלייט" (Google Translate) – הניב מספר פיתוחים אחרים עד שהושלם סופית, כגון הוספת שפות (64 נכון להיום), תיקונים אוטומטיים ועוד.על שיטת החיפוש ההיברידיתשיטה כזו של שילוב מחקרים ופיתוחים הינה מעין לקיחת סיכון, מודים גם מייסדי החברה. עם זאת, הטכניקה הוכיחה את עצמה בהצלחות רבות אותן אפשר לראות על מסכי המחשב הביתיים. הצלחות כמו תרגום שפות, אלגוריתמיים שיווקיים, קידום אתרים, זיהוי קול, שיתוף קבצים ושלל מערכות "גוגליות" אחרות, הן כולן פרי עטיה של הגישה המשולבת.יותר ממה שנראה לעיןבחברת הענק יש כיום שאיפה שבעתיד הלא רחוק במיוחד, תעזור הגישה המשולבת הן לחברות טכנולוגיות רבות והן למעבדות אקדמאיות לבצע מחקרים בצורה שונה. המותג שכבש את חיינו הולך ומתעצם, הודות לטכניקות כאלו. גוגל היא כבר מזמן יותר מתאגיד לחיפוש, קידום אתרים ופרסום, ואף הרבה יותר משם מצחיק. לנו רק נותר להשכיל להשתמש בה.

Write a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *